The United 2008 World Championship Open Singles
From 2008-08-17 to 2008-08-24
held at
Telno ()
Wetsi Morake
WinnerWetsi Morake
Most Break and Whitewash/Dishes12Yulan Govender
Most wins with breaking20Joan Marminya
Most wins without breaking25Wetsi Morake
Most Break and Whitewash/Dishes against6Joan Marminya
Last 64
Match 1Omary Akida
(BCDCDCDBEDED)
5vs7Nazir Assanjee
(EDCDCDCEBCBC)
Match 2Joel Imaho
(ZDEAZDZD)
1vs7Yulan Govender
(ACBZACAC)
Match 3Patrick Murphy
(FCDEBCDEBCB)
7vs4Jonathan Lin-Chu
(GDCBEDCBEDE)
Match 4Alan Wall
(BCBACDAC)
7vs1Mathieu Severin
(EDEZDCZD)
Match 5Vegas Saulds
(DCDEDEDE)
1vs7Christophe Folio
(CDCBCBCB)
Match 6Chidozie Akiti
(DEBEDECBDE)
3vs7Martins Abada
(CBEBCBDECB)
Match 7Sergio Mas
(EBCAEBCAC)
7vs2Martin Kirwan
(BEDZBEDZD)
Match 8Anton Klanfar
(EBZDCAEBCDCZZ)
6vs7Shervin Nayagar
(BEACDZBEDCDAA)
Match 9Kajabu Matumla
(DEBCDCDEBED)
4vs7Hamudi Jumanne
(CBEDCDCBEBC)
Match 10Trevor Glass
(CBCBCDEDEDED)
5vs7Allan Kerbrat
(DEDEDCBCBCBC)
Match 11Peter Zimba
(ZDEDCDCDCE)
3vs7Thiery Grondin
(ACBCDCDCDB)
Match 12Sikhatsi Dlamini
(DZDECBDECBDE)
4vs8Mark Shepherd
(CACBDECBDECB)
Match 13Christopher Dlamini
(CBCBCDBC)
7vs1Ayodeji Alawemo
(DEDEDCED)
Match 14Jide Odulana
(DEBEBEBEDE)
3vs7Irshad Omar
(CBEBEBEBCB)
Match 15Joan Marminya
(BCDZAZECECAEB)
7vs6David Anderson
(EDCAZABDBDZBE)
Match 16Rahimu Kajuna
(BEBCDEBECEDE)
5vs7Sandile Mkhonta
(EBEDCBEBDBCB)
Match 17Dodge Sthembiso
(EBEBEZDZD)
2vs7Quim Reyes
(BEBEBACAC)
Match 18Aidan Finch
(CBCBCBC)
7vs0Abdul Omar
(DEDEDED)
Match 19Flag Nxumalo
(CBEBCBEBEB)
7vs3Sharif Atchia
(DEBEDEBEBE)
Match 20Raja Naidoo
(EDCBEBEDCDZ)
4vs7Rab Weir
(BCDEBEBCDCA)
Match 21Dennis Nxumalo
(EDEDZBZD)
1vs7Roman Temporal
(BCBCAEAC)
Match 22Lluis Cubero
(BEAEACBEBC)
7vs3Vusi Masilela
(EBZBZDEBED)
Match 23Mike Piper
(BCDCBEDEBCB)
7vs4Frans Mathe
(EDCDEBCBEDE)
Match 24David Poole
(EBEBCBCAC)
7vs2Nyenga Kansonkho
(BEBEDEDZD)
Match 25Mgassa Robert
(FFFFFFF)
7vs0
(GGGGGGG)
Match 26Sifiso Makhanya
(FFFFFFF)
7vs0
(GGGGGGG)
Match 27Damien Grondin
(FFFFFFF)
7vs0
(GGGGGGG)
Match 28Scott Igbene
(FFFFFFF)
7vs0
(GGGGGGG)
Match 29David Payet
(FFFFFFF)
7vs0
(GGGGGGG)
Match 30Enock Njiwa
(FFFFFFF)
7vs0
(GGGGGGG)
Match 31Ibrahim Omarjee
(FFFFFFF)
7vs0
(GGGGGGG)
Match 32Wetsi Morake
(FFFFFFF)
7vs0
(GGGGGGG)
Last 32
Match 1Nazir Assanjee
(DCDZDEDZ)
1vs7Yulan Govender
(CDCACBCA)
Match 2Patrick Murphy
(EDEDEDZ)
0vs7Alan Wall
(BCBCBCA)
Match 3Christophe Folio
(DEDCBCDCBCDEE)
6vs7Martins Abada
(CBCDEDCDEDCBB)
Match 4Sergio Mas
(BCDCDEADCDCC)
7vs5Shervin Nayagar
(EDCDCBZCDCDD)
Match 5Hamudi Jumanne
(EDEDCDCDE)
2vs7Allan Kerbrat
(BCBCDCDCB)
Match 6Thiery Grondin
(EAEDEDED)
1vs7Mark Shepherd
(BZBCBCBC)
Match 7Christopher Dlamini
(BCBEBCDDBC)
7vs3Irshad Omar
(EDEBEDCCED)
Match 8Joan Marminya
(BCDBDEBEACA)
7vs4Sandile Mkhonta
(EDCECBEBZDZ)
Match 9Quim Reyes
(DEDEDCBCDZ)
3vs7Aidan Finch
(CBCBCDEDCA)
Match 10Flag Nxumalo
(CBCDCDCDEDCDC)
7vs6Rab Weir
(DEDCDCDCBCDCD)
Match 11Roman Temporal
(DBCZDZBCAEDE)
5vs7Lluis Cubero
(CEDACAEDZBCB)
Match 12Mike Piper
(BCBZAZBCB)
7vs2David Poole
(EDEAZAEDE)
Match 13Mgassa Robert
(BCBEBEDEBDBC)
7vs5Sifiso Makhanya
(EDEBEBCBECED)
Match 14Damien Grondin
(BCBCBCDEB)
7vs2Scott Igbene
(EDEDEDCBE)
Match 15David Payet
(CBCBCDEBC)
7vs2Enock Njiwa
(DEDEDCBED)
Match 16Ibrahim Omarjee
(CDZDCDCDED)
3vs7Wetsi Morake
(DCACDCDCBC)
Last 16
Match 1Yulan Govender
(ACDCBCBC)
7vs1Alan Wall
(ZDCDEDED)
Match 2Martins Abada
(EDEDCDBED)
2vs7Sergio Mas
(BCBCDCEBC)
Match 3Allan Kerbrat
(DDDDCDDDCC)
3vs7Mark Shepherd
(CCCCDCCCDD)
Match 4Christopher Dlamini
(DZDEDZE)
0vs7Joan Marminya
(CACBCAB)
Match 5Aidan Finch
(BCDCDCBDAC)
7vs3Flag Nxumalo
(EDCDCDECZD)
Match 6Lluis Cubero
(DCAEBCACB)
7vs2Mike Piper
(CDZBEDZDE)
Match 7Mgassa Robert
(DEBCDEBEBCBED)
6vs7Damien Grondin
(CBEDCBEBEDEBC)
Match 8David Payet
(BCDZBEDZDZ)
3vs7Wetsi Morake
(EDCAEBCACA)
Quater-finals
Match 1Yulan Govender
(AEDCACBZDCDCDC)
8vs6Sergio Mas
(ZBCDZDEACDCDCD)
Match 2Mark Shepherd
(BDBCBCEDEDEDE)
5vs8Joan Marminya
(ECEDEDBCBCBCB)
Match 3Aidan Finch
(EACDEDCAZBCAEB)
8vs6Lluis Cubero
(BZDCBCDZAEDZBE)
Match 4Damien Grondin
(CDCDZDEDEE)
2vs8Wetsi Morake
(DCDCACBCBB)
Semi-finals
Match 1Yulan Govender
(BEACDZAZACACB)
9vs4Joan Marminya
(EBZDCAZAZDZDE)
Match 2Aidan Finch
(EDZAZBEDEDZ)
2vs9Wetsi Morake
(BCAZAEBCBCA)
Finals
Match 1Yulan Govender
(CCCCCDDDDDDDDDD)
5vs10Wetsi Morake
(DDDDDCCCCCCCCCC)